Turi 2, Kruje – Durres – Apolloni – Berat – Tirane

Kategori:

Dita 1: Aeroport – Kruje – Durres. Mberritja ne Aeroportin Kombetar Nene Teraza. Prezantimi me guiden tone ne aeroport dhe nisja per ne qytetin e Krujes. Vizite ne qytetin e Krujes per te pare kalane dhe museun e heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, pozicionuar ne nje vend strategjik per vendin dhe gjithashtu duke ofruar nje pamje te mrekullueshme per vizitoret. Pas vizites ne Kalane e Krujes dhe ne Muze, Shetitja vazhdon ne rrugen e quajtur Pazari i vjeter i Krujes e cila tregon nje pjese te vjeter te historise se Krujes ku pervec pamjes se bukur . mund te psonisni edhe dyqanet antike te vjetra te qytetit e cila eshte edhe nje mundesi per blerjen e ndonje suveniri. Mbas vizites ne Kruje nje dreke e mrekullueshme me nje pamje panoramike te qytetit ose ne Fushe Kruje. Mbas drekes nisja per ne qytetin e Durresit, ku do te bejme akomodimin ne hotel. Durresi nje qytet i vjeter i Shqiperise eshte qyteti qe ka portin me te madh ne Shqiperi dhe qyteti me plazhin me te madh ne Shqiperi. Ne qytetin e Durresit do te vizitojme amfiteatrin e Durresit, cili eshte amfiteatri me i me i madh ne gadishullin e Ballkani dhe qe daton qe ne shek II mbas krishtit, ku eshte edhe nje mozaik i rralle muror. Darka ne Hotel dhe mbas darkes mund te shijoni nje shetitje ne qender te qytetit te Durresit ose nje shetitje ne shetitoren e qytetit, Vollga.

Dita 2: Durres – Fier, Apolloni – Berat – Tirane.
Mbas mengjesit ne hotel ne oren 9 eshte nisja per ne Apolloni, ku do te vizitojme qytetin antic te Apollonise qe daton qe nga viti 588 para krishtit, ku do te shikojme nje pjese antike te Greqise.

Me pas do te nisemi per ne Berat, Qyteti i Beratit i quajtur ndryshe edhe si qyteti i 1000 dritareve.

Ne berat do te kemi vizite ne kalane e Beratit, vizite ne Muzeun e Onufrit ku jane te ekspozuara disa nga punimet me te bukura te tij si dhe gjate vizites ne kalane e Beratit do te shijojme nje dreke te mrekullueshme me gatimet e zones te shoqeruar me nje nga vererat tradicionale dhe te shijshme te prodhuar ne kantinat e qytetit te Beratit. Dreka ne Berat do te hahet ne momentin e mberritjes ne qytet. Mbas vizites ne qytetin e Beratit do te nisemi per ne qytetin e Tiranes (kryeqytetin e Shqiperise) check in ne hotel dhe darka ne hotel. Mbas darke shetitje e lire ne qytet ku mund te shijoni edhe klabet e nates se Tiranes ne zonen e Bllokut.

Dita 3: Tirane.
Mbas mengjesit ne hotel do te bejme turin e qytetit te Tiranes. Turi turistik i Tiranes Kryeqytet i Shqiperise qe ne vitin 1920 perfshin vizite ne sheshin kryesor te Tiranes “Shehi Skenderbeu”, Vizite ne Kullen e Sahatit (me nje lartesi prej 35 m) ndertuar ne vitin 1830, Vizite tek Xhamia e Ethem Beut, Muzeun Kombetar, Galerine Kombetare te Arteve, Pallatin e Kongreseve dhe zonen e Bllokut. Gjate turit te Tiranes do te keni mundesi te vizitoni Kalane e Petreles ku mund te shijojme edhe nje dreke ose te shkojme ne Malin e Dajtit me teleferik.

Dita 4: Tirane – Aeroporti Rinas.

Mbas mengjesit ne hotel ne varesi te kohes mund te bejme nje shetitje te lire ne Tirane dhe ne varesi te orarit nisja per ne aeroportin
Nene Tereza, fundi i turit.

Ne cmim perfshien: 3 nete qendrimi ne hotel me 4* dhome dyshe, mengjes, transport me minibus luxury, guida ne gjuhen greke. Nese do te kerkohet te perfshihet edhe darka ne hotel cmimit i shtohet 13 euro/person.

Ne cmim nuk perfshihen: Biletat e muzeve dhe te kalave. Dreka do te sherbehet ne restorante tradicionale dhe cmimit i shtohet afersisht 15 euro/personi.