UDHETIM NE SELANIK – STAMBOLL – SOFJE 26 – 30 NENTOR 159 EURO

Kategori:

Dita e pare: Nisja nga Tirana ne oren 05:00 ne drejtim te pikes kufitare te Kapshtices. Ndalesa te shkurtra gjate rruges. Pas kryerjes se formaliteteve kufitare nisemi ne drejtim te Selanikut. Ndalese ne Kastoria per nje pushim te shkurter, vazhdojme udhetimin drejt Selanikut. Pas akomodimit ne hotel , bejme nje shetitje ne qendren e qytetit. Programi i vizitave perfshin : Kulla e Bardhe, Monumenti i Aleksandrit te Madh, Kisha e Shen Dhimitrit, Sheshi Aristoteli. Mbremje e lire ne qytetet. Darka ne hotel.

Dita e dyte: Mengjesi ne hotel. Ne oren 08:30 nisemi drejt Stambollit qytetit te dy kontineteve. Ndalesa te shkurtra gjate rruges. Akomodimi ne hotel ne Stamboll. Tur panoramik me autobus, Stambolli naten. Darka ne hotel.

Dita e trete: Pas mengjesit ne hotel nisim programin e vizitave ne Stamboll dhe i drejtohemi pikave me te bukura te ketij qyteti nga Xhamia Blu ose sic e njohim me emrin Sulejmanie, e ndertuar nga arkitekti shqiptar Sinani, Kisha e Shen Sofise me e madhja ne boten Otodokse, Sarajet e Sulltanit etj. Me pas bejme nje vizite ne Pazarin e Vjeter dhe madheshtor te Stambollit, shetitje e lire. Darka ne hotel.

Dita e katert : Mengjesi ne hotel, nisja drejt Sofies ne oren 8:30. Vizitë në Monumentet Kryesore te qytetit: Kisha St. Nedelia, Statuja St. Sofia, Synagogue, Presidenca, Galeria Kombëtare e Arteve, Teatri Kombëtar “Ivan Vazov”, Kisha Ruse, Parlamenti, Monumenti i Mbretit Clirimtar, Kisha St. Sofia, Katedralja Alexander Nevski. Darka ne hotel.

Dita e peste: Mengjesi ne hotel, ora 8:30 nisemi drejt Shkupit, ku do te vizitojme qendren e ketij qyteti. Do kalojme ne sheshin Maqedonia me monumente artistike nga Justiani I-re deri tek Aleksandri i III-te i Maqedonise. Nje shetitje ne pazarin e vjeter i cili ofron nje atmosfere te gjalle me dyqane te vogla, kafene, restorante dhe punime me dore.

Pas vizites se qytetit te Shkupit, marrim rrugen e kthimit per ne Shqiperi. Mberritja ne Tirane ne oret e vona te mbremjes.

 

Përfshihen:
✔Udhetim me autobus komod.
✔Akomodimi në hotele me 3 ose 4 yje (Mëngjes & Darkë)
✔Guidë në gjuhën shqipe gjatë udhëtimit.